Pierwsze zawody w Polsce z serii Ironman 70.3 odbyły się z dużym rozmachem. Prawie 1800 zawodników na trasie, a wśród nich polska i światowa czołówka, nowy rekord trasy, znakomita pogoda oraz oprawa imprezy sprawiły że było to prawdziwe święto triathlonu. Rywalizację na dystansie Ironman 70.3 wygrał Nils Frommhold (3’54”07”) obecnie jeden z najlepszych zawodników na świecie na dystansach długich. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka z Niemiec – Diana Riesler (4’23’01”). UKS Tri-Team Rumia reprezentowało dziwięciu zawodników. Najlepszy rezultat uzyskał Tomasz Spaleniak – 15. miejsce (4h21’06”). Kolejne  miejsce na mecie zajął Paweł Reszke (4h22’31”), co pozwoliło zdobyć kwalifikację na Mistrzostwa Świata w 2016 roku.

Poranek w dniu zawodów zapowiadał się deszczowo, jednak pomimo dużego zachmurzenia opady nie wystąpiły. Start zawodników odbywał się falami w odstępie około 10’. W tej samej fali swój start rozpoczęli Tomasz Spaleniak i Paweł Reszke, którzy praktycznie przez cały wyścig pozostawali w dość bliskim kontakcie między sobą. Paweł utrzymywał około 1’-1’30” przewagi nad swoim klubowym kolegą, aż do etapu biegowego. W trakcie rywalizacji na rowerze warunki zaczęły się zmieniać. Stopniowo się rozpogadzało i kiedy zawodnicy byli już na trasie biegowej słońce świeciło dość mocno, co niektórym zaczęło doskwierać. Na pierwszej pętli biegu Tomasz Spaleniak ostatecznie wyprzedził Pawła Reszke i zajął 15. miejsce na mecie, a 10. wśród Polaków. Paweł utrzymał swoją 16. pozycję i okazał się najlepszy w swojej kategorii wiekowej, co dało mu prawo do udziału w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata na dystansie Ironman 70.3, które odbędą się w Australii. Będzie to pierwszy zawodnik UKS Tri-Team Rumia, który wystąpi na zawodach tej rangi na dystansach długich. W dalszej kolejności do mety z naszego klubu dotarli: Adam Kaczmarek (4h34’10”), Roman Andryka (4h42’44”), Piotr Polański (4h47’21”), którzy mogą uznać swoje wyniki za udane. Mniej powodzenia miał Paweł Traczyk, któremu walkę o zdobycie kwalifikacji na mistrzostwa świata pokrzyżowały mocne skurcze w nogach. Kolejni nasi zawodnicy na mecie to Mikołaj Kołakowski z nowym rekordem życiowym poprawionym o ponad 15’ (5h14’56”) oraz Marek Kac (5h22’38”) i Piotr Malepszy (5h47’42”) – debiutanci na dystansie Ironman 70.3.

Herbalife Ironman 70.3 Gdynia to niewątpliwie jedno z największych wydarzeń w polskim triathlonie ostatnich lat. Organizatorzy przygotowali zawody na najwyższym poziomie na pięknych trasach Gdyni oraz Rumi. Kibice sprawili niesamowity doping i atmosferę, a zawodnicy potwierdzili, że poziom rywalizacji w Polsce wzrasta.

NAJLEPSZE WYNIKI NASZYCH ZAWODNIKÓW:

dystans Ironman 70.3